Hoppa till sidans innehåll

Resultat KM 2014

22 JUN 2014 16:54
Resultat KM-Lång, KM-medel, KM Spint och KM-natt
  • Uppdaterad: 02 NOV 2014 21:01

Lång KM

H12 (2 / 2) Tid Efter Bomtid
1. Kevin Sjölander OK Rodhen 24:21 00:00
2. John Mclelland OK Rodhen 36:07 +11:46 09:06
H14 (2 / 2) Tid Efter Bomtid
1. Emil Grehn OK Rodhen 22:06 00:00
2. Axel Bergström OK Rodhen 27:02 +4:56 01:00
D50 (5 / 5) Tid Efter Bomtid
1. Annika Ardell OK Rodhen 52:51 02:14
2. Ingrid Sjölander OK Rodhen 1:11:43 +18:52 10:42
3. Karin Jansson OK Rodhen 1:13:16 +20:25 11:46
4. Inga Fredberg OK Rodhen 1:24:20 +31:29 07:39
  Lisa Almgren OK Rodhen Ej start
D17 (3 / 3) Tid Efter Bomtid
1. Maria Sjölander OK Rodhen 1:01:42 02:41
  Jessica Söllvander OK Rodhen Felst.
  Lisa Johansson OK Rodhen Felst.
H40 (1 / 1) Tid Efter Bomtid
  Per Melin OK Rodhen Utg.
H17 (6 / 6) Tid Efter Bomtid
1. Jonas Eklund OK Rodhen 1:02:08 03:41
2. Magnus Blåudd OK Rodhen 1:06:21 +4:13 03:22
3. Torbjörn Jacobsson OK Rodhen 1:06:24 +4:16 06:10
4. Ove Torstensson OK Rodhen 1:18:42 +16:34 04:43
  Ulf Bergström OK Rodhen Utg.
  Per-Erik Fredberg OK Rodhen Ej start
D40 (2 / 2) Tid Efter Bomtid
1. Yvonne Grehn OK Rodhen 53:56 03:46
2. Gabriella Melin OK Rodhen 1:09:16 +15:20 15:37
H50 (3 / 3) Tid Efter Bomtid
1. Göran Andersson OK Rodhen 53:27 03:11
2. Bernhard Kling OK Rodhen 59:31 +6:04 05:11
3. Göran Fredberg OK Rodhen 1:08:25 +14:58 15:06
D12 (5 / 5) Tid Efter Bomtid
1.

Fa

nnie Sjölander

OK Rodhen 31:53 02:12
2. Elsa Söllvander Eklund OK Rodhen 41:46 +9:53 08:01
3. Agnes Söllvander-Eklund OK Rodhen 46:57 +15:04 11:37
  Emilia Bergström OK Rodhen Ej start
  Frida Melin OK Rodhen Ej start

KM Medel

H17-39

1. Magnus Blauud 32.23

2. Martin Jansson 37.15

3. Ulf Bergström 38.27

4. Örjan Östman 1.10.57

 

H40

1.Per Melin 50.46

 

D17-39

1. Maria Sjölander 31.17

2. Lisa Johansson 52.28

 

H50

1.Bernhard Kling 51.01

 

D40

1. Yvonne Grehn 28.42

2. Katarina Wedin 1.01.27

 

D50

1.Annika Ardell 32.04

2.Karin Jansson 35.16

3. Ingrid Sjölander 37.14

 

H70 

1. Björn Näsman 40.34

2. Lennart Torstensson 46.26

 

H14

1. Axel Bergström 24.43

 

H12

1.Kevin Sjölander 18:53

2. David Melin 20:11

3. John McLelland 20:14

 

D12

1 Ebba Gårdmark 27.54

2. Fannie Sjölander 30.05

3.  Emilia Bergström 30.48

 

KM Sprint

D12

2 080 m
 PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
  1 Emilia Bergström OK Rodhen 20:24   9:48
  2 Fannie Sjölander OK Rodhen 24:25 +4:01 11:44
  3 Ebba Gårdmark OK Rodhen 27:28 +7:04 13:12
  4 Frida Melin OK Rodhen 48:58 +28:34 23:32

 

 

H12

2 080 m, 
NamnKlubbTidDiffKm-tid
1. David Melin OK Rodhen 15:33   7:28
2. John McLelland OK Rodhen 20:27 +4:54 9:49
3 Kevin Sjölander OK Rodhen 22:05 +6:32 10:37

 

H15-49

2 860 m, 
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Vasili Straltsou OK Rodhen 14:56 +2:05 5:13
2 Per-Erik Fredberg OK Rodhen 20:04 +7:13 7:00
3 Ulf Bergström OK Rodhen 20:05 +7:14 7:01
4 Örjan Östman OK Rodhen 22:40 +9:49 7:55
Emil Grehn OK Rodhen ej godkänd

 

H14

2 860 m, 

1 Axel Bergström OK Rodhen 21:38 +8:47 7:33




H50+

2 360 m, 20 startande
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Göran Fredberg OK Rodhen 18:35 +4:48 7:52
2 Björn Engsten OK Rodhen 24:25 +10:38 10:20
3 Bernhard Kling OK Rodhen 27:02 +13:15 11:27

 

D17-49

2 860 m, 32 startande
PlacNamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Malin Jacobsson OK Rodhen 16:30 +0:52 5:46
2 Maria Sjölander OK Rodhen 17:52 +2:14 6:14
3 Veranika Chernik OK Rodhen 19:28 +3:50 6:48
4 Yvonne Grehn 20:45 +5:07 7:15
5 Gabriella Melin 22:46 +7:08 7:57
6 Emma Jonsson OK Rodhen 23:38 +8:00 8:15
7 Lisa Johansson 25:50 +10:12

9:01

D 50+NamnKlubbTidDiffKm-tid
1 Annika Ardell OK Rodhen 17:49   7:32
2 Ingrid Sjölander OK Rodhen 22:57 +5:08 9:43
3 Britt-Marie Eriksson OK Rodhen 26:05 +8:16 11:03
4 Inga Fredberg OK Rodhen 27:30 +9:41 11:39

 

Resultat – Natt-KM 2014-10-27

H12 (3 / 3) Tid Efter Bomtid

1. John McLelland (ej KM) OK Rodhen 27:05 00:00

2. Kevin Sjölander (ej KM) OK Rodhen 27:07 +0:02 00:00

 Anton Adill (ej KM) ÖIK – 00:00

 

D12 (8 / 8) Tid Efter Bomtid

1. Lovisa Wigerts (ej KM) L100 25:15 00:57

2. Ebba Gårdmark (ej KM) OK Rodhen 25:16 +0:01 00:56

3. Fannie Sjölander KLUBBMÄSTARE OK Rodhen 29:45 +4:30 04:38

4. Agnes Söllvander Eklund (ej KM) OK Rodhen 32:23 +7:08 06:55

5. Elsa Söllvander Eklund (ej KM) OK Rodhen 32:27 +7:12 07:00

6. Alva Adill (ej KM) ÖIK 43:40 +18:25 16:40

7. Nellie Sjölander (ej KM) OK Rodhen 54:38 +29:23 09:58

 Frida Jansson (ej KM) ÖIK – 00:00

 

H16 (1 / 1) Tid Efter Bomtid

1. Emil Grehn OK Rodhen 1:20:30 00:00

H17 (5 / 5) Tid Efter Bomtid

1. Jonas Eklund OK Rodhen 58:55 01:35

2. Magnus Blåuud OK Rodhen 1:04:21 +5:26 02:51

3. Vasili Streltsov OK Rodhen 1:10:49 +11:54 09:56

 Oskar Molarin OK Rodhen Utg.

 Torbjörn Jacobsson OK Rodhen Utg.

 

D17 (2 / 2) Tid Efter Bomtid

1. Lisa Johansson OK Rodhen 1:48:57 00:00

 Elin Sjölander OK Rodhen Ej start

 

D40 (1 / 1) Tid Efter Bomtid

1. Yvonne Grehn OK Rodhen 53:55 00:00

H40 (1 / 1) Tid Efter Bomtid

 Örjan Östman OK Rodhen Utg.

D50 (3 / 3) Tid Efter Bomtid

1. Annika Ardell OK Rodhen 50:48 07:39

2. Karin Jansson OK Rodhen 58:09 +7:21 10:03

3. Inga Fredberg OK Rodhen 1:11:47 +20:59 07:07

 

H50 (2 / 2) Tid Efter Bomtid

1. Bernhard Kling OK Rodhen 1:00:18 02:35

2. Göran Fredberg OK Rodhen 1:03:48 +3:30 06:51



Skribent: Maria Sjölander

Eventor

Postadress:
OK Rodhen - Orientering
C/o Jessica Söllvander, Väsby 140
74791 Alunda

Besöksadress:
Fakturaadress: Annika Ardell, Vårvägen 7
74235 Östhammar

Kontakt:
Tel: 0725844818
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

OK Rodhen sponsras av: